• Rosie

Paylaşım için teşekkürler!

Sosyal medya şimdi damakta acı bir tat bırakıyor olsa da, bunun böyle olmadığı zamanları hatırlamak istiyorum. O yüzden biraz geçmişe gidelim...


İnternetle bağı biraz farklı olan insanlardan olduğumu düşünüyorum. İnternet ve şimdi geriye bakınca sosyal medya olarak adlandırabileceğim forumlar ve sohbet siteleri gibi yapılarla hep aram iyi olmuştur benim. Hoşlandığım birinden MSN adresini isteyip onu eklemek, sonra onu her çevrimiçi gördüğümde heyecanlanmak şimdi çok saf gördüğüm anılarımdan olsa da, MSN dışında da internete çok meraklı insanların 2000'li yılların başında kullandığı sitelerde de çok gezindiğim zamanlara dönüyorum...

Hayatta kalan forumlardan :)

İlk durağım forumlar. Forum Pasajı mesela, en çok takıldığım sitelerden biriydi. Adminler ya da üyeler başlıklar açar, diğer üyeler de yorum yapardı. İnsanlar ya binbir türlü sorularına cevap ararlar, ya aşk acılarını paylaştıkları şiirler ve yazılarla anlatırlar, ya da bir konuda görüş alır, çeşitli konularda muhabbet açarlardı. Eğer bir konunun altına yazacak bir şeyin yoksa, her şeye "Paylaşım için teşekkürler :)" yazıp mesaj sayısını arttırmaya çalışan gruba üyeliğini sunardın. Herkes bir süre sonra birbirini rumuzlarından tanır hale gelir, birbirleriyle MSN'de ekleşir, Türkiye'nin neresinde olursa olsunlar arkadaşlık başlatırlardı. Üyeler foruma attıkları mesaj sayılarına göre rütbelere ayrılır, eğer adminlerle aranı iyi tutarsan moderatör pozisyonuna bile yükselebilirdin!


Forumların farklı bir uzantısı da sanatçı fan forumlarıydı. Bir sanatçının fanlarını aile gibi bir araya toplayan, sanatçının hiç görülmemiş fotoğraflarını paylaşmaya çalışan bir grup insan. Orda da evinde oturduğun yerden bambaşka ortamlara girer, konulara dahil olur, insanlarla bilgi (bazen dedikodu) alışverişi yapardın.


En ünlü İzogenlerden biri :)

Sonra sohbet siteleri vardı... Ben hep Gazogen diye o zamanların ünlü üç boyutlu sohbet sitesinde takılırdım. Diğer arkadaşlarım, hatta annem bile bu siteye üyeydi. Ben ve çevrem basbayağı tanımadığımız insanlarla sohbeti severdik yani. :) Kendine bir karakter oluşturup istediğin kıyafetleri ve saç şeklini seçip, izogen denen sohbet odalarına girerdin. Odaya arkadaşlarınla birlikte girip dans bile edebilirdin. Hem özel sohbet, hem genel sohbet seçeneği vardı. Genel sohbette tanımadığın insanlarla yaptığın goygoylar, özel sohbette nadiren de olsa yaptığın derin konuşmalar ve tanıştığın güzel insanlar siteyi hepten değerli kılardı.


Buna hiç sahip olmamış kişi çok şey kaçırdı :)

Herkesin laptop kullanmadığı, telefonlarda da ütü gibi fotoğraf çeken ve başka hiçbir şey yapmayan kameraların olduğu zamanlarda webcam çılgınlığı vardı. Anonim olarak edilen sohbetler, MSN adresleri alıp verilerek ciddileştirildiği zaman, "Cam açalım mı?" sorusu ile sonunda iki taraf da ete kemiğe bürünürdü. Kamerayı açmak istemiyorsan bozuk derdin, açmazdın. İlla kendini göstermek istediğin biri varsa da kameran olmasa da gider onu bir şekilde alırdın. Ne günlerdi onlar...


Neyse, şimdi ben bunları sana niye anlatıyorum?


Çünkü, hem internetsiz yaşamanın, sokakta koşturmanın, ip atlamanın, hayata en büyük heyecanı getiren şeyin sanal bebek olduğu zamanları yaşamış; hem internetin çıktığı ve yayılmaya başladığı ilk zamanları görmüş; hem de şimdinin sosyal medya dünyasında yaşamakta olan bir kuşağın üyesiyim. Şimdi sosyal medya dendiği zaman aklımıza gelen fenomenler, fotoğrafını inceltip, büküp, eğip paylaşan kişiler, her şeye yapılan kötü ve saygısız yorumlar, gönderilerin altında edilen kavgalar yoktu o zamanlar. Varsa da bu kadar çok değildi. Türkiye'nin ya da dünyanın herhangi bir yerinden biriyle konuşabilmek heyecan verirdi bize. Paylaşırdık, dinlerdik, iletişim kurardık.


Sanki o zamanlar biraz daha masumduk. Ne zaman bu kadar hızlı yaşar, internette yorum yaptığımız insanların insan olduğunu unutur, bu kadar tüketir hale geldik? İletişim kurmayı neden unuttuk?


Neden internet bize mutluluk veren bir şeyken, bizi tüketen bir şey haline geldi?


Eskilerin sosyal medyası güzeldi. Bugünkü kadar her şeyi tüketmediğimiz zamanlara dönebilmek rüya gibi gelse de, umarım bunu bir gün başarabiliriz.

 

(Gazogen tekrar açılsın, sadece eski Gazogen üyeleri siteye alınsın diyenler? :) )