• Hatis

"Oysaki sadece bir uyarıydı."Bir şeyler ters gitti. Ters gitti bir şeyler. Gitti bir şeyler ters. Şeyler bir ters gitti. Deneyin. Tekrar deneyin. Deneyin tekrar. Olmadı bir daha deneyin. Tekrar edin. Şimdi ileri. Tıklayın. Oldu galiba.


Görseldeki bu uyarıyla eminim karşılaşmışsınızdır. Haydi kurgulayalım. Hemen gerekli hamleler yapılır: Tekrar denenir; olmaz. Bağlantı kontrol edilir; olur gibi olur ama cık. Nefesler tutulup tek yürek olarak program kapatılır tekrar açılır; olacağı yok bu işin. En son geleneksel usül devreye girer. Cihaz kapatılır, tekrar açılır. Bu yöntem mecbur işe yarayacaktır. Parolalar girilir son kontroller yapılır ve İLERİ. Buton kaybolur, ekran değişir, yeni sayfa gelir ve çalışmaya kalınan yerden devam edilir.


Gözlerini kapatıp ekrandaki uyarıyı sesli okur musun? Hayatta da maalesef bir şeyler ters gidiyor ve bizim tekrar denememiz gerekiyor. Denedikten sonra da ilerlememiz kaldığımız yerden devam etmemiz gerekiyor. Maalesef bir şeyler ters gitti ve başarısız oldun. Bir şeyler ters gitti kayıplar yaşadın. Bir şeyler ters gitti kovuldun. Bir şeyler ters gitti kelimeler boğazında düğümlendi. Bir şeyler ters gitti başkalarına hayal kırıklığı oldun. Bir şeyler ters gitti hayallerin de tuz buz oldu. Bir şeyler ters gitti ışıksız kaldın. Bir şeyler ters gitti kayboldun. Bir şeyler ters gitti neşen söndü. Bir şeyler ters gitti ıssızlaştın. Ve yine bir şeyler ters gitti sen de gittin. Ama maalesef. Üzgünüz. Tekrar deneyiniz.


Ya da hayatında iyi ki bir şeyler ters gitti ve sen büyümeye başladın. Bir şeyler ters gitti kendi sesini duymaya başladın. Bir şeyler yine ters gitti daha iyi tanıdın. Bir şeyler ters gitti büyük resmi görmeye başladın. Bir şeyler ters gitti dipteki kumlar dağıldı. Bir şeyler ters gitti su bulandı. İyi ki bir şeyler ters gitti su yolunu buldu. Tertemiz oldu.


Siz yine de tekrar deneyin. Belki denediniz. Belki de denemek için bağlantıyı kontrol etmeye başladınız bile. Bir dk yoksa komple aç-kapa mı yapmaya karar verdiniz? Oldu bu iş. Bu saatten sonra eli mahkum. O sayfa değişecek. Hayata kalınan yerden devam edilecek. Ve o giden ters şeyler sizi daha da dayanıklı hale getirecek. Bırakın ekranda maalesef yazsın. Nereden bilebiliriz ki o maalesefin bir gün iyi kiye dönüşmeyeceğini?


Bırakın ters gitsin. Bileğinizle öylece rast gitsin.