• Rosie

Marjinal KadınMarjinal kelimesi çok ağır gelse de kulağa, kadın özgürlüklerinin her alanda kısıtlandığı bu dünyada kadın olarak marjinal olmak çok zor ve çaba gerektiren bir şey değil.


Tecavüze uğrayan, öldürülen ya da şiddete uğrayan kadının arkasından, tecavüzü ya da şiddeti uygulayan kişiyi suçlamak yerine, "Peki neden o saatte dışardaymış?","Neden o kadar kısa giyinmiş?", "Ne yapmış da kocası ona vurmuş?" diye sorular yöneltmek genelde insanların ilk tepkisi oluyor. Bu soruları sormak bile başlı başına suçu işleyen kişiyi değil, mağdur olan kadını suçlamanın yolunu açıyor.


Peki bu soruların altında yatan başka ne var?


Bu sorular aslında kadının özgürlüğünü, hayatta yapabileceği ve yapamayacağı şeylerin sınırlarının çizilmesini sağlıyor. Ve maalesef görüyoruz ki, kadına toplumda ve aile içinde ayrılan alan o kadar küçük ki, özgürlükten bahsetmek çoğu zaman mümkün bile değil.


Kadın gece geç saatlerde dışarı çıkmasın. Kadın vücut hatlarını belli eden kıyafetleri değil, daha muhafazakar kıyafetleri seçsin. Kadının haklı da olsa haksız da olsa partnerine olumsuz bir şey söylemesin. Kadının evlilik dışı birisiyle birlikte olmasın, çünkü kadının bekareti çok önemli. Kadın toplum içinde sesli şekilde gülmesin. Kadın saçını uzun tutsun. Kadın zayıf olsun. Kadın yemek yapmayı, çamaşır yıkamayı, ütü yapmayı bilsin, erkek bilmese de olur. Kadın tek başına gezmesin. Kadının hayattaki en büyük amacı kariyer değil, anne olmak olsun. Kadın çalışmasın. Kadın erkek için diğer kadınlarla sürekli kavga etsin, erkekleri kendine tehdit olarak göreceğine, kadınları görsün. Kadın sürekli kendini korusun.


Kadınlara toplum tarafından yasaklanan şeylerin bu kadar çok olması, kadın kendisi için küçücük bir şey yapmaya karar verdiğinde bile onun marjinal olarak görünmesine sebep oluyor.


Bu yüzden ben marjinal bir kadınım.


Çünkü, kendi bedenimin ve hayatımın sorumluluğunu bir erkeğe devretmek yerine kendi ellerime aldım.

Çünkü, toplumun istediğinin aksine, vücudumla da hayatımla da barışığım.

Çünkü, tek başıma geziyorum ve bu özgürlüğe sahip olmayı çok seviyorum.

Çünkü, erkek gözü için değil, kendim için giyiniyorum. İstersem kısa, istersem uzun.

Çünkü, toplum içinde istediğim kadar yüksek sesle, istediğim şekilde gülüyorum ve konuşuyorum.

Çünkü, yemek yapmayı sevmiyorum ve sevmediğim şeyi sürekli hayatımda olan birisi için her gün tek taraflı yapmayı reddediyorum.

Çünkü, gece dışarı çıkıyorum. Bazen tek başıma bara gidiyorum.

Çünkü, istediğim kişiyle birlikte oluyorum.

Çünkü, sırf toplum evliliği kutsal görüyor diye sevmediğim bir insanla hayatımı geçirmeyi reddediyorum.

Çünkü, saçımı kim ne derse desin kısa kesebiliyorum. Önemli olanın çevremdekilerin düşündüğü değil, benim ne hissettiğim ve düşündüğüm olduğunu biliyorum.

Çünkü, kadın ve erkeğin ev işlerine eşit derecede katkısı olması gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü, kilo alıyorum ve bununla barışığım. Bunun kendi bedenim olduğunu, canım isterse kilo vereceğimi, istemezse böyle kalabileceğimi biliyorum.

Çünkü, toplum baskısı yüzünden çocuk sahibi olmayı reddediyorum. Ben istediğim zaman, istediğim yaşta, istediğim şekilde çocuk sahibi olacağımı biliyorum.

Çünkü, her insan gibi her gittiğim yerde kendimi korumak için önlemler alsam da, kendimi dünyadan korumak için eve kapatmayı reddediyorum.


Ben marjinal bir kadınım.

Aslında çok büyük şeyler yapmıyorum. Sadece kendi hayatımı kendim yönetmeye çalışıyorum. İçimden geldiği gibi davranmamın yasaklandığı bir dünyada, içimden geldiği gibi davranıyorum. Ve içimden gelen şeyler çok uçlarda bulunan değil.


Kadına yaşamayı yasaklayan bu dünyada kadın olarak marjinal olmak aslında çok kolay. Tek yapmaya çalıştığımız şey yaşamak. İstediğimiz gibi. Erkeklerin yaptığı gibi.


Toplumun beni eve kapatmasını, hayatımı zindana çevirmesini reddediyorum ve edeceğim. Çünkü biliyorum ki kendimi eve kapatmak, kadına haksızlığı temel alan toplumların işine yarayacak. Bu toplumlar, normalin bu olduğunu düşünmeye devam edecekler. Hayır... Ben bunu reddediyorum. Böyle böyle alışacaklar sokakta özgür kadın görmeye.


Peki sen... Sen marjinal misin?


B.