• RadagastSays

Korona Sonrası Roma'ntizmi


Evlenmeden önce eşimle evlilikten beklentilerimizi konuşmuştuk. İkimiz de bir eve kapanıp 50 seneyi orada geçirmeye hiç niyetli değildik. Borçlarımız biter bitmez pasaport çıkaracak, paramız nereye yeterse oraya gidecektik. Önce vizesiz ve yakın Balkan ülkelerinden başlayıp, sonra ABD’ye sevdiğimiz bir arkadaşımızı görmeye gidecektik. Sonra sürpriz bir şey oldu. Daha borçlarımızı bitiremeden pandemi hayatımızı esir aldı. İşte ben buna ‘’Korona Günlerinde Aşk’’ dedim. Sadece hayat tarzlarımız değil, ilişkilerimiz de etkilendi bu bulaştan. Şimdi ise kafalarda tek soru: Pandemi bitince ilk ne yapacağız?

Özür dilerim ama ben akraba- arkadaş romantizmi yapamayacağım. Eve kapandığımız 2 yıldan sonra sevdiklerimle bir araya gelme etkinliğini ev dışında hatta mümkünse tüm kapalı alanlar dışında yapmayı tercih edeceğim. Şimdiden söylüyorum. Beni özleyen , görmek isteyen piknik organize etsin. Hiking etkinlikleri düzenlesin. Hediye almak isteyen şöyle dayanaklı yürüyüş ayakkabıları alsın. Çünkü Radagast , gezmek için para biriktirmeyi beklemeyecek artık. Bir şeyler beklerken neredeyse dünyanın sonuna geliyorduk. Borçlarımız ve sönmüş hayatlarımızla göçüp gidecektik bu dünyadan.

Pandemi sonrası diğer koşulları düşünmeden tek bir yere gidebilme hakkı verilse sanırım tekrar Roma’ya gitmek isterdim. Yüzme özürlü ve güneşe alerjik olduğum için deniz tatilleri bana zaten hitap edemedi hiç. Gittiğim şehrin tarihini hatırlatan ona özel olan yerleri görme ihtiyacı duyarım. Bunun için de Roma’dan daha güzel bir yer gelmiyor aklıma. Her köşe başında bir güzellik. Bina olmasa bir heykel, hiçbir şey olmasa bir çeşme. Öyle ki paraya kıyıp haftalık aldığım ulaşım kartı bile boşa gitmişti zamanında. Yürümezseniz muhakkak kaçıracağınız bir şeyler var çünkü. Termini ile Colleseum arasında 2 metro durağı mesafe var ama metroya binerseniz kaçıracağınız onlarca şey. Pantheon ile Trastevere arasında 4 km var ama saatlerce sürüyor yol, durup yol üstündeki güzelliklere bakmaktan.

Üstelik bunlar sadece 4 günde gezebildiğim yerler. Roma’da göreceğim çok yer, İtalya’da gezeceğim çok şehir var. Yani pandemi bitince lambadan bir cin çıksa ve bana ne istersin diye sorsa ‘’Roma’ya dönmek.’’ Derim. Yarım kalan işimizi bitirmek. 1 yıldan fazladır bilgisayar ekranı ve kitaptan başka bir şey görmeyen gözlerimi neşelendirmek. Evde oturmaktan tembelleşen ve aldığım kilolardan yavaşlayan ayaklarımı canlandırmak. Tarihi kitaplardan değil de 2000 yıllık sütunlardan öğrenmek. Vittorio Emanuele ‘in büyüklüğünü tarih hocasının anlattıklarından değil de, Roma’nın ortasına yerleştirilmiş devasa abidesinden anlamak. Bir zamanlar Sezar’ın gezdiği sokaklarda onun heykellerine bakarak gezmek. Tuhaf ki tarih dersiyle arası kötü olan bir insanım ancak tarihin kendisine tutkuyla bağlıyım.

Bu yazıyı yazarken Ankara’da hafta sonu yasaklarının kalktığını öğrendim. Ne dersiniz? Roma’ya döneceğimiz günlere az kalmış mıdır, düşmek nedir bilmeyen Euro da müsaade ederse?