• RadagastSays

BE(Y)NİMLE OYNAMA!

Ortaya çıkma amaçları ile günümüzde geldikleri nokta çok farklı olan sosyal medya uygulamalarından bahsedelim biraz. ‘’Social Dilemma’’ adlı belgeselde de açıkça ifade edildiği üzere sosyal medya uygulamaları çok masumca sebeplerle üretilirler. İnsanların daha kolay iletişim kurmasını sağlamaktır temel amaç. Ancak uygulama tanındıkça, rekabet ve ihtiyaç duyulan yatırım artar ve akla o çok bilinen söz gelir. ‘’Ürün bedavaysa, asıl ürün sizsiniz.’’


Eğer çok önemli bir mevkiide değilseniz , reklam olayından endişe etmenize gerek yoktur. Uygulamaların tek yaptığı hareketlerinizi takip eder, size en uygun reklamı göstermektir. Çünkü internette para reklam gösterilerek değil, o reklama tıklamalarla ve o tıklarla yapılan alışverişlerle kazanılır. Google’a kırmızı kazak arattıktan 2 dakika sonra Facebook’ta kırmızı kazak reklamı görmeniz elbette tesadüf değildir ve size de bir zararı yoktur. Hatta en uygun kazağı bulmanıza yardımcı olabilir bile. Ancak mesleğiniz iletişimi en alt düzeye indirmenizi ve sır saklamanızı gerektiren bir meslekse tabii ki sosyal medyadan uzak durmak faydalıdır. Zaten bu tür meslek sahipleri internet bağlantılı telefonlar kullanmamayı ya da bunları özel amaçlarla kullanmayı tercih edecektir. Mesela ABD eski başkanı Obama, bir programda telefondan hiç anlamadığını çünkü güvenlik sebebiyle telefon kullanmasının yasak olduğunu dile getirmiştir.


Gelelim asıl önemli mevzuya, sosyal medya kullanımı sadece güvenlikle alakalı değildir. Kişisel huzurumuzu güvenliğimizden daha çok etkiler. Sürekli sosyal medya uygulamaları kullanmak, gün içerisinde sürekli meşgulmüşsünüz hissi yaratır ve diğer işlere vakit ayıramazsınız. Bunu bilinçli olarak yapmazsınız üstelik. Beynimiz hemen sonuç almaya odaklı ve sıkılgan bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla internette ardı ardına gelen beğenilir ve sürekli değişen içerikler beyninizin çalışma şeklini değiştirir ve sizi bir bağımlıya dönüştürür. Dopamin salgılama sisteminizin değişmesi nedeniyle artık işlerinize odaklanmak, ders çalışmak, kitap okumak ve hatta uzun bir film izlemek bile sizi sıkar. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için Beyhan Budak’ın’’Dopamin Detoksu’’ adlı videosunu izleyebilirsiniz. Video, bu durumu düzeltmek için tavsiyelerini de içeriyor.


Yukarıda yazdıklarımın hepsi , sosyal medya detoksu yapana kadar sadece bir teoriden ibaretti. Hali hazırda çalışmıyor olmama rağmen sürekli meşgul olduğumu düşünen ben , sosyal medya detoksu ile aslında bir günde ne kadar çok şey yapabileceğimi anladım. Sosyal medya uygulamalarını kullanmadığım 24 saat boyunca, 2 blog yazımı tamamladım. 2 haftadır ertelediğim ütüleri bitirdim, evin dipli köşeli temizliğini yaptım ve 1 kitap bitirdim. Üstelik yine de vakit arttı. Ayrıca tüm bunları yaparken de yorularak ve sıkılarak yapmadım. Çünkü zaten telefona bakamamaktan dolayı sıkılan beynime yeni aktiviteler gibi gelmişlerdi. Detoksu birlikte uyguladığım arkadaşım da benzer şeyler söyledi. ‘’Meğer ne çok vaktimiz varmış, Radagast’’ dedi.

Sosyal medya kullanımı çok üst düzeyde olan insanlar genellikle suçlanır ve bunun kendi hataları olduğunu düşünürler. Oysa bu uygulamaların her yaptığı güncelleme, ekran kullanım süresini artırmak için insan beynini manipüle etmeye yöneliktir. Çünkü ne kadar uzun ekrana bakarsanız o kadar çok reklama denk gelirsiniz. İhtiyacınız olmayan şeyleri o kadar çok almak istersiniz.7/24 bu amaç için çalışan, projeler ve deneyler yapan bir grup profesyonelle tek başınıza mücadele edebileceğinizi düşünmüyordunuz herhalde? Bu yüzden eğer bir sosyal medya bağımlısıysanız kendinizi suçlamayı bırakın. Yukarıda linkini bıraktığım video ile çözümler bulmaya çalışın ve başaramıyorsanız lütfen bir uzmana görünün. Unutmayın, yalnız değilsiniz. Aynı sorunla boğuşan milyonlarca insan ve telefonunuzdan kafanızı kaldırıp yüzlerine gülümsemenizi bekleyen sevdikleriniz var.